Naše stránky byly hacknuty!

Vážení návštěvníci našich stránek.
Během předchozích týdnů jste se setkali s výpadkem stránek. Bylo to tím, že byl na ně proveden hackerský útok. Nebudu zde rozebírat podrobnosti, prostě nám je někdo napadl a zaviroval a poskytovatel webhostingu je musel odpojit, protože stránky samotné se staly hrozbou a útočily na ostatní weby.

Dlouhá doba výpadku byla dána mým vážným zdravotním stavem. Útok prostě přišel v tu nejnevhodnější dobu.

Jelikož jsem musel stránky ze serveru kompletně smazat aby se zabránilo přenosu viru, vytvořil jsem zcela nové, do kterých postupně ze zálohy z databáze doplňuji informace. Je to ovšem mravenčí práce a chvíli to potrvá. Některé informace bohužel jsou nenávratně ztraceny. Naštěstí se to netýká důležitých věcí. Stránky průběžně obnovuji a doplňuji. Chci Vás proto poprosit o pochopení a strpení.

Součástí nových stránek bude i zabezpečení protokolem HTTPS. Pokud chce někdo více informací, tak HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) je internetový komunikační protokol, chránící integritu a důvěrnost dat mezi počítačem uživatele a internetovými stránkami. Data odeslaná pomocí protokolu HTTPS jsou zabezpečena prostřednictvím protokolu TLS (Transport Layer Security), který poskytuje tři hlavní vrstvy ochrany:

  1. Šifrování: Šifruje přenesená data, aby byla ochráněna před odposlechem. To znamená, že když uživatel prohlíží webové stránky, nikdo nemůže „odposlouchávat“ jeho konverzaci, sledovat aktivitu na stránkách ani ukrást jeho údaje.
  2. Integrita dat: Data během přenosu nelze pozměnit ani poškodit (ať záměrně, nebo jinak), aniž by to nebylo zjištěno.
  3. Ověření: Potvrzuje, že uživatelé komunikují s požadovanými webovými stránkami. Poskytuje ochranu proti útokům typu man-in-the-middle a posiluje důvěru uživatelů.

Zjednodušeně řečeno, stránky jsou nyní bezpečnější a další takový útok by se nám měl už vyhnout. Zabezpečení každé stránky poznáte podle předpony „https://“ před adresou stránek v záhlaví internetového prohlížeče a zeleným zámkem, popřípadě textem „Zabezpečeno“ (záleží na internetovém prohlížeči).

Děkuji za pochopení
Marek Dehner, administrátor stránek